Fakulta psychológie

Výsledky projektu KRÍZY A KONFLIKTY

V rámci spolupráce Fakulty psychológie PEVŠ a Ligy za duševné zdravie sme sa v mesiaci apríl podieľali na realizovaní projektu „Ako zvládať krízy a konflikty“ na stredných školách, a to v rámci prebiehajúceho predmetu letného semestra „Školská psychológia a školský psychológ“ v 1. ročníku magisterského štúdia a „Školská psychológia“ v 2. ročníku bakalárskeho štúdia.

Na začiatku realizácie projektu jednotlivé skupiny študentov (pracovali vo dvojiciach a v trojiciach) zaslali koordinátorke projektu za PEVŠ prof. PhDr. Eve Gajdošovej, PhD. pripravený písomný scenár svojej aktivity (ktorý ona odobrila) a po jej ukončení zase Správu z realizácie projektu so svojimi vlastnými výsledkami, zážitkami, skúsenosťami resp. limitmi, ktorú prezentovali na poslednej vyučovacej hodine zo Školskej psychológie pred svojimi kolegami.

Projekt bežal na 20 stredných školách v Bratislave, v Trnave, v Topoľčanoch, v Hlohovci, v Leviciach, v Šamoríne a v Želiezovciach, spolu v 26 triedach 1, 2. a 3. ročníka. Zúčastnilo sa ho odhadom 700 stredoškolákov vo veku 16 – 18 rokov. Študenti stredných škôl  sa v rámci projektu zúčastnili interaktívnych a zážitkových foriem práce, aktívne reagovali a spolupracovali. Vysokoškoláci sa nestretli s odmietnutím aktivity resp. s pasivitou stredoškolákov. Žiaci spolupracovali, boli spontánni, veľmi úprimní, aktívne v aktivitách  reagovali a využívali tiež možnosti na debatu a diskusiu k viacerým psychologickým témam. Z výsledkov pozorovaní a rozhovorov vysokoškolákov so stredoškolákmi je už zrejmé, že mladí ľudia potrebujú na škole odborníka – psychológa, s ktorým by mohli riešiť svoje osobné, rodinné či študijné problémy bez strachu a obáv zo zneužitia informácií, dospelého, ktorému dôverujú, ktorý im poradí a usmerní ich pri riešení životných situácií.

 

Ohlasy zo stredných škôl na realizáciu projektu sú skutočne vynikajúce. Študenti bakalárskeho aj magisterského štúdia psychológie boli skvele pripravení, motivovaní, zaangažovaní a odviedli veľmi krásnu tvorivú prácu. Aj osobne dostali pozitívne spätné väzby ako zo strany vedenia škôl, tak aj zo strany stredoškolákov. Dokonca aj ďalšie pozvania vedení a učiteľov stredných škôl na uskutočnenie obdobných psychologických aktivít  v blízkej budúcnosti.

Možno tiež konštatovať, že projekt „Ako zvládať krízy a konflikty“ slúžil zároveň na rozvíjanie psychologických zručností študentov v reálnej školskej praxi a zároveň ako osveta pre zakomponovanie psychologických poznatkov do bežného života mladého človeka a do zvládania jeho každodenných problémov pri komunikácii a pri riešení interpersonálnych vzťahov.

Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa takéhoto skvelého a potrebného projektu v kooperácii Fakulta psychológie, Paneurópska vysoká škola a Liga za duševné zdravie. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

 

<<< Späť