Fakulta ekonómie a podnikania

Séria prednášok o Finančnej gramotnosti. Oplatí sa prísť!

Aké hospodárenie s peniazmi nás robí bohatších? A kto je dnes vlastne bohatý a kto chudobný? Ako funguje výpočet mzdy? Ako by mal vyzerať osobný rozpočet? Mal by som investovať? Ako funguje III. dôchodkový pilier? Tieto otázky počúvame často, a preto vám teraz prinášame možnosť dozvedieť sa odpovede.

Fakulta ekonomiky a podnikania a Partners Group SK vás spoločne pozývajú na sériu 3 prednášok v rámci projektu Finančná gramotnosť. Témy prednášok sa venujú aktuálnym otázkam, ktoré trápia nás všetkých a preto sú otvorené pre všetkých študentov PEVŠ. Dozviete sa nielen základné informácie o tom, čo je to finančná gramotnosť a ako sme na tom my, Slováci v porovnaní so svetom, ale aj praktické informácie, ktoré vám pomôžu v bežnom živote a v riešení finančných otázok. Žijeme za peniaze, mali by sme vedieť s nimi narábať, preto sa oplatí investovať svoj čas. Vstup je voľný a všetci študenti sú vítaní.

Prednášky sa budú konať každý utorok 6. 11. 2018, 13. 11. 2018 a 20. 11. 2018 so začiatkom o 13:30 v P207 na Tematínskej ul. Pre študentov mimo Fakulty ekonómie a podnikania budeme mať pripravené potvrdenia, že ste sa zúčastnili prednášky.

Na prvej prednáške sa budeme venovať nasledovným otázkam:

  1. Čo je finančná gramotnosť? (Definícia finančnej gramotnosti. Finančná gramotnosť vo svete a na Slovensku. Čo ukázal prieskum finančného správania Slovákov)
  2. Kam s výplatou? Z čoho pozostáva osobný rozpočet, na čo nám slúži a ako sa zostavuje? (Hrubá a čistá mzda, fixné a variabilné výdavky, aktíva/pasíva, dlžník-spotrebiteľ-investor)
  3. Aké sú ideálne finančné miery?
  4. Investovanie. (Ako investujú najbohatší ľudia na svete? Prečo sa ľudia boja investovať? Investičný trojuholník. Finančná kríza-máme sa jej báť?)

 Na nasledovných prednáškach sa budeme venovať téme bankovníctva (história bankovníctva, čo je úlohou bánk a akú funkciu plnia, bankové produkty, fungovanie bankového systému z pohľadu praxe), poisťovníctva (história poisťovníctva, druhy poistenia- povinné, dobrovoľné (životné, neživotné), je dôležité mať životné poistenie?) a dôchodkovému systému (ako funguje dôchodkový systém na Slovensku (I.,II., III.pilier). Postará sa na dôchodku o nás štát? Čo to dôchodok vlastne je? Ako sa naň pripraviť?

 

 

<<< Späť