Fakulta informatiky

Katarína Zavodová: Naučila som sa posúvať svoje hranice a prijímať výzvy

Študentka Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy, Bc. Katarína Zavodová, sa vo svojom štúdiu zameriava na kybernetickú bezpečnosť. To ju však neodrádza od ďalších profesionálnych výziev. Svoju štúdiu z oblasti Priemyslu 4.0 publikovala v odbornom časopise a popri škole stíha aj zamestnanie v IT spoločnosti. 

 

 

Kedy a prečo ste sa rozhodli pre štúdium informatiky?

 

Počas štúdia na strednej škole som nemala špeciálne preferencie a spočiatku sa mi všetky predmety zdali byť rovnaké. To sa ale zmenilo a v poslednom ročníku som sa rozhodla pre informatiku. Ako žena som chcela robiť niečo neštandardné. Už prvé predmety na vysokej škole potvrdili, že to bolo správne rozhodnutie. V štúdiu informatiky som videla perspektívu, nakoľko sa jedná o dynamicky sa rozvíjajúcu oblasť a tieto poznatky možno uplatniť na riešenie výziev modernej spoločnosti.

 

Čo vás na informatike najviac zaujalo?

 

Sú rôzne zamerania, ktorým sa človek môže v informatike venovať, má veľa možností. A niet nad ten pocit, keď sa Vám podarí vyriešiť zdanlivo neriešiteľný problém. Človek pri riešení nových problémov nemusí vychádzať len zo zaužívaných postupov, ale dostáva priestor uplatniť svoje kreatívne myslenie. Či už je to prvotný náčrt architektúry informačného  systému na servítke pri chutnom obede, programovanie jeho funkcionality pri litroch kávy alebo kvalitatívne testovanie výsledného produktu pri fľaši dobrého vína. Všetky tieto fázy vyžadujú poriadnu dávku času, trpezlivosti a hlavne odhodlania. Až tu som sa naučila neustále posúvať svoje hranice a prijímať zaujímavé výzvy.

 

Vybrali ste si v rámci štúdia aplikovanej informatiky aj zameranie „kybernetická bezpečnosť“. Ako také študijné zameranie prebieha?

 

Všetky študijné zamerania na fakulte informatiky PEVŠ sú perspektívne a nesmierne zaujímavé. Ale už po prvej prednáške z predmetu Informačná bezpečnosť a ochrana súkromia s Ing. Jánom Dobošom som bola rozhodnutá, že si zvolím zameranie “kybernetická bezpečnosť”. Jeho unikátny spôsob prednášania vo Vás jednoducho vzbudí nadšenie. Oblasť bezpečnosti totiž vyžaduje často alternatívny spôsob myslenia, človek musí sledovať trendy v rôznych oblastiach informatiky, od bežných bezpečnostných zraniteľností v softvéri až po zraniteľnosti v hardvéri a neustále sa vzdelávať. Pri analýze vzoriek škodlivého kódu má človek navyše možnosť nahliadnuť do iného sveta, ktorý väčšina ľudí ešte považuje za science fiction. Jadro vyučovaných predmetov je totožné s ostatnými zameraniami a na predmetoch špecializácie sa venujeme nielen teoretickým základom, ale študent dostáva úlohy simulujúce reálne situácie z praxe.

 

Kybernetickej bezpečnosti sa týkala aj vaša bakalárska práca s názvom “Kybernetická bezpečnosť a škodlivý software”. Predstavíte nám ju?

 

PEVŠ a zamestnávateľ mi umožnili do bakalárskej práce pretaviť praktické skúsenosti s analýzou jednoduchej formy malwaru a kvalitatívnym testovaním prostriedkov antivírusovej ochrany v reálnom podnikovom prostredí, ktoré som získala počas odbornej praxe. V princípe išlo o excelovský súbor s makrami, prostredníctvom ktorého sa na počítač v podniku dostala jednoduchá forma ransomwaru, čo je forma škodlivého programu, ktorá Vám zašifruje súbory. Musela som identifikovať, ktoré súbory boli zašifrované, ako ransomware fungoval a nakoniec som dokonca naprogramovala skript, ktorý súbory dešifroval. Vzhľadom na chúlostivú povahu aktivít súvisiacich s výskytom malwaru museli byť dokonca identifikačné údaje a vzorky zdrojového kódu anonymizované.

katarina_zavodova:Informatika_studentka_pevs

 

Okrem kybernetickej bezpečnosti ste sa venovali problematike Priemyslu 4.0, konkrétne využitiu simulačného nástroja na modelovanie a optimalizáciu procesu výroby papiera. Na túto tému ste dokonca publikovali odborný článok vo vedeckom časopise ATP Journal. Ako ste sa dostali k tejto oblasti?

 

Vždy som ako študentka túžila publikovať nejaký odborný článok a teraz sa mi to konečne podarilo. Na predmete Modelovanie podnikových systémov sme dostali ako semestrálny projekt vyhodnotiť možnosti využitia simulačných nástrojov na modelovanie podnikových procesov. Vďačím prof. Ing. Štefanovi Kozákovi, PhD., ktorý ma nasmeroval a vybrala som si modelovanie procesu výroby papiera. Simulačný nástroj Tecnomatix Plant Simulation, ktorý mi odporučil, je navyše aktívne využívaný v praxi. Projekt sa podaril a následne sme výsledky publikovali.

 

Láka vás viac Priemysel 4.0 alebo kybernetická bezpečnosť?

 

Myslím si, že sú tieto oblasti úzko späté. Nové poznatky a technologický pokrok umožnili príchod Priemyslu 4.0 a internetu vecí (IoT). Hromadné nasadenie týchto technológií a nedostatočná štandardizácia zariadení vytvárajú priestor na ich potenciálne zneužitie. Pribúdajú tak hackeri, ktorí sa snažia bezpečnostné zraniteľnosti zneužiť na generovanie profitu, spôsobenie škody alebo len na získanie uznania v hackerskej komunite. Aj keď ma proces modelovania bavil, v diplomovej práci sa plánujem naďalej venovať oblasti kybernetickej bezpečnosti, konkrétne metodike riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov. A kto vie, možno z toho vznikne nejaká zaujímavá publikácia.

 

Vy popri štúdiu pracujete. Dá sa to skĺbiť?

 

Momentálne pracujem na pozícií IT Testerky pre CardSystems Division. Štúdium popri práci je veľmi náročné, hlavne časovo. Je dôležité, aby mal človek presne vyhradený čas nielen na prácu a školu, ale aj na rodinu a seba. Aký je môj recept? Efektívne plánovanie, odhodlanie a veľká podpora zo strany rodičov.

 

 

Škola vám vyšla v ústrety aj počas vášho prestupu. Prišli ste na fakultu až v treťom ročníku. Ako hodnotíte štúdium na PEVŠ?

 

Odchod z armády a následná zmena školy s príchodom do Bratislavy predstavovali v mojom živote veľkú zmenu. Výber a prestup na Fakultu informatiky PEVŠ bol tým správnym krokom a nasmeroval ma k životu, ktorý by som nemenila za nič na svete. Profesionálny prístup, vysoko kvalifikovaný pedagógovia, prepojenie teórie s praxou, priestor na sebarealizáciu, perfektní spolužiaci a nové zážitky – toto všetko a ešte viac som získala behom jedného roka. Týmto spôsobom by som sa chcela poďakovať hlavne dekanovi doc. RNDr. Eugenovi Ružickému, CSc., za jeho ústretovosť pri náležitostiach súvisiacich s prestupom.

 

Čo by ste odporučili záujemcom o štúdium FI PEVŠ?

 

Jeden z hlavných dôvodov prečo ľudia nedosiahnu to, po čom túžia, je, že nevedia presne čo chcú a pri náznakoch komplikácií sa vzdajú a volia ľahšiu cestu. Záujemcom o vysokoškolské štúdium na FI PEVŠ odporúčam ísť si za svojím cieľom, tvrdo na sebe pracovať a naplno sa venovať štúdiu.

<<< Späť