Fakulta práva

JUDr. Peter Sepeši: Je potrebné, aby sa zlepšil princíp fair-play

JUDr. Peter Sepeši patrí na Slovenku medzi najväčších odborníkov na športové právo. Je jedným z tvorcov nového Zákona a športe a podieľať sa bude aj na výučbe študijného zamerania Fakulty práva PEVŠ – športové právo. Prinášame vám rozhovor, kde predstaví nielen svoje vízie o budúcnosti slovenského športu, ale tiež i možnosti pre budúcich športových právnikov.

 

Prečo by malo mať Slovensko športových právnikov?

 

Šport je celosvetový spoločenský fenomén. Pri organizovaní i vykonávaní športu denne vzniká veľké množstvo športových, ekonomických a právnych vzťahov. Prebiehajú v ňom procesy, ktoré často popri sebe pomerne autonómne regulujú dva systémy pravidiel. Prvým systémom je právny poriadok vynucovaný štátom a druhým systémom je systém športových predpisov a pravidiel, ktorých dodržiavanie vynucuje príslušná medzinárodná športová federácia a národná športová organizácia, ktorá je jej členom za Slovensko. Správne porozumenie týmto vzťahom, procesom a pravidlám, ktoré ich upravujú si vyžaduje špeciálnu znalosť aj v oblasti práva.

Šport sa dynamicky rozvíja a podstatne sa zvyšuje aj objem prostriedkov, ktoré sa doň investujú, či už do prípravy športovcov, organizovania súťaží alebo výstavby a prevádzkovania športovej infraštruktúry a to nielen pre organizovaný šport ale aj pre šport pre obyvateľstvo a najmä deti v predškolskom a školskom veku.

Viac financií v športe to je viac projektov, viac podujatí, viac právnych vzťahov, ale i viac právnych otázok a sporov, ktoré z týchto vzťahov môžu vzísť. A na to, aby tento zvyšujúci sa objem prostriedkov bol kvalitne “právne obslúžený” je potrebné, aby spoločnosť vyzvdelala právnikov s osobitnou znalosťou.

V slovenskom športe sme taktiež zaznamenali zvýšený objem prostriedkov, keď podľa nového zákona o športe prijatého koncom roku 2015 sa má v priebehu 4 rokov zvýšiť zákonom garantovaný objem prostriedkov na šport zvýšiť o cca 35 mil eur (1 mld Sk). Zároveň sa každý rok v štátnom rozpočte ráta aj s balíkom prostriedkov na výstavbu športovej infraštruktúry.

V tej súvislosti by som ešte chcel spomenúť politický dokument EÚ “Závery Rady a zástupcov vlád členských štátovzasadajúcich v Rade o športe ako hnacom motore inovácie a hospodárskeho rastu” (Ú. v. EÚ C 436, 5.12.2014), ktorý nám na základe sledovaných ekonomických parametrov, štatistík a faktov prezentuje, ako je možné/potrebné pozerať sa na potenciál športu aj na Slovensku.

 

Aká by mala byť náplň práce, resp. pracovné pozície, pre vyštudovaných športových právnikov?

 

Športoví právnici nájdu uplatnenie pri spisovaní zmlúv, poradenstve a mediácii pri riešení sporov, zastupovaní športových subjektov v konaniach pred súdmi a správnymi orgánmi, pri tvorbe športových predpisov a ich výklade pre členov športovej obce, manažovaní dôležitých procesov a zasadnutí tak, aby boli v súlade s právnym poriadkom i predpismi zväzu. Väčšie zväzy a kluby si právnikov zrejme aj zamestnajú. SFZ, SZĽH i SOV už majú vytvorenú a obsadenú pozíciu právnika. SFZ má dokonca už aj právne oddelenie, na ktorom pracujú 3 právnici a vedúcim oddelenia je absolvent PF PEVŠ Lukáš Pitek. Je to pre zväz efektívnejšie (jednak ekonomicky ale aj tým, že si vychováva vlastného špecializovaného odborníka), ako si na každú bežnú právnu záležitosť obstarať komerčnú službu advokáta. Advokáti a ich kancelárie prichádzajú na rad spravidla vtedy, keď už ide o vážne spory, ktoré sa podstatne vymykajú bežným právnym záležitostiam denného života zväzu alebo klubu. Organizovanie verejných športových podujatí je tiež právne náročný proces, pri ktorom je dôležitá súčinnosť právnika. Právnici v športe určite nájdu uplatnenie aj v manažérskych pozíciách v kluboch alebo zväzoch, môžu napríklad vykonávať aj funkciu kontrolóra športovej organizácie, kde sa podľa zákona o športe vyžaduje vysokoškolské vzdelanie v odbore práva, manažmentu alebo ekonomiky.

 

Spomínate si na situáciu, kedy bol zásah športového právnika na Slovensku smerodajný pre budúcnosť slovenského športu?

 

Za veľmi pozitívny považujem vstup právnikov pôsobiacich v SOV a to či už pána ombudsmana SOV alebo členov legislatívno-právnej komisie SOV, ktorí vstúpili do mediácie medzi Slovenskou lyžiarskou asociáciou a našimi najúspešnejšími reprezentantmi v lyžovaní a pomohli aj pripraviť návrh štatútu reprezentanta SLA, ktorý bol jedným zo zásadných bodov sváru medzi obomi stranami.

 

Ako vnímate budúcnosť športu na Slovensku?

 

Tak šport ako aj iné oblasti života na Slovensku a ich rozvoj sú závislé od toho, ako sa budú spravovať spôsobom, ktorý je udržateľný z pohľadu dlhodobého rozvoja a stability vzťahov. Odborníci, ktorí sa budú podieľať na výučbe Športového práva, sa zhodli na názore, že:

“Tvorba vyvážených pravidiel, ich poznanie, vysvetľovanie, dôsledné dodržiavanie a vynucovanie je dobrou cestou pre dosiahnutie dlhodobo udržateľného rozvoja a stability nielen právnych, ale i medziľudských vzťahov a synergickú tvorbu hodnôt … (nielen) v športe.”

A na to, aby sme sa o to mohli dlhodobo usilovať, potrebujeme pre slovenskú spoločnosť vzdelávať a pripraviť početnú skupinu právnikov, ktorí si túto ideu osvoja a budú ju presadzovať vo svojom každodennom živote pri výkone každodennej právnickej praxe.

 

Ak by ste mohli čokoľvek v slovenskom športe zmeniť, zlepšiť, čo by to bolo?

 

Jedna z vecí, ktorú by som si v záujme skutočného spustenia reformy športu veľmi želal je, aby sa konečne doprogramoval a spustil informačný systém športu v rozsahu podľa zákona, Informačný systém športu mal byť základným nástrojom transparentného manažovania, financovania a kontroly športu.

Pre slovenský šport i pre celú slovenskú spoločnosť by však je však oveľa podstatnejšie to, aby sa podstatne zlepšil stav dodržiavania právneho poriadku a princípov fair play tak na strane štátu, jeho orgánov i radových úradníkov, ako aj na strane adresátov právnych noriem (v prípade športu najmä zväzov, klubov a športových odborníkov). Potrebujeme dosiahnuť aby vynucovanie dodržiavania právneho poriadku i športových predpisov bolo podstatne dôslednejšie, aby sme dosiahli stav, že dodržiavať zákony a športové predpisy “sa oplatí” viac, ako ich obchádzať alebo sa zakrývať neznalosťou či medzerami právnej úpravy.

Právny poriadok Slovenskej republiky predstavujú pravidlá fungovania právneho štátu, ktorý občanom Slovenska i ostatným ľuďom zdržujúcim sa na suverénnom území Slovenskej republiky poskytuje pevný základ i garancie pre plné využívanie základných ľudských práv a slobôd na úrovni moderného európskeho demokratického systému fungovania štátu.

Dodržiavanie a vynucovanie dodržiavania zákonov je základom pre zachovanie fungovania právneho štátu i jeho autority a tým aj plného využívania základných ľudských práv a slobôd na Slovensku.

Kto nectí a nedodržiava zákony Slovenskej republiky, popiera základný princíp právneho štátu ako formy politického usporiadania a fungovania komunity ľudí na vymedzenom území, spochybňuje jeho základy, čím ohrozuje aj autoritu právneho štátu, ktorý predstavuje garanciu využívania základných ľudských práv a slobôd na Slovensku.

 

Peter Sepeši
Peter Sepeši

 

Ktorý zákon je dosť dobrý a má sa dodržiavať a ktorý zákon je zlý a nemusí sa preto dodržiavať, hoci je platný a účinný?

 

V právnom štáte takáto otázka nesmie byť pripustená!

Zákon riadne schválený demokraticky zvoleným zastupiteľským zborom občanov Slovenska (poslancami Národnej rady SR), podpísaný prezidentom SR a riadne publikovaný v Zbierke zákonov je zákonom Slovenskej republiky, (a nie zákonom politickej strany, záujmovej skupiny či pracovnej skupiny) je súčasťou záväzných pravidiel právneho poriadku Slovenskej republiky ako právneho štátu, podľa ktorého je povinný sa správať každý človek, zdržujúci sa na území Slovenska.

Ak sa dôsledným dodržiavaním zákona v praxi identifikujú právne vzťahy alebo súvislosti, ktoré je potrebné upraviť alebo upraviť v ktoromkoľvek zákone inak, je legitímne otvoriť o tom vecnú diskusiu a navrhnúť legislatívnu zmenu zákona.

Kým sa tak však nestane, sme všetci povinní dodržiavať platný zákon v záujme ochrany právneho štátu ako systému garantujúceho využívanie základných ľudských práv a slobôd Slovákov.

Ak by tento prístup bol na Slovensku štandardný, informačný systém športu by už dávno nebol vnímaný ako vážny problém, ale ako výzva pre šikovných Slovákov dotvoriť ho tak, aby čo najlepšie slúžil nielen štátu pri plnení jeho úloh, ale aj celej slovenskej športovej obci.

 

Ako bude prebiehať vyučovanie športového práva na Fakulte práva? Na čo sa budete zameriavať a z čoho budú študenti čerpať znalosti?

 

Budeme sa snažiť, aby bolo vyučovanie praktické, aby sme sa pripravovali na reálne životné situácie, aby študenti navštívili zasadnutie disciplinárneho orgánu, orgánu na riešenie sporov, či rizikové športové podujatie vrátane bezpečnostnej porady. Budeme pracovať so vzormi zmlúv podľa zákona o športe, analyzovať stanovy zväzu a klubu, štatút reprezentanta, zápisnice orgánov športovej organizácie, zakladateľskú zmluvu/listinu klubu ako obchodnej spoločnosti. Budeme sa zaoberať dotačnými zmluvami, právnymi inštitútmi na podporu športu zo súkromných zdrojov i z verejných zdrojov. Rovnako sa budeme rozprávať o všeobecne záväzných nariadeniach regulujúcich financovanie športu na úrovni obcí, miest a VÚC.

 

Kto bude zameranie viesť? Budete mať aj odborníkov z praxe?

 

Zameranie a jednotlivé semináre budú viesť výhradne odborníci z praxe, ktorí už niekoľko rokov pôsobia alebo pôsobili v rôznych športoch (futbal, hokej, plávanie) ako právnici (zamestnanci alebo ako advokáti poskytujúci právne služby) alebo ako športoví odborníci v rôznych pozíciách. Na každý seminár príde aj špecialista na konkrétnu tému športového práva, ktorá bude predmetom seminára. Športovú diplomaciu by mala prezentovať členka MOV pani Danka Barteková a o športovej reprezentácii a rezortných športových strediskách budeme na seminári diskutovať s dvojnásobným olympijským medailistom pánom Jozefom Goncim.

 

Kde sa bude môcť uplatniť absolvent zamerania športové právo a v čom môže byť jeho výnimočnosť?

 

Bude sa môcť uplatniť v športovej organizácii, športovom klube alebo športovom zväze, ďalšia oblasť uplatnenia je organizovanie športových podujatí, rovnako v advokátskej kancelárii, ktorá ma klientov z oblasti športu, určite radi privítajú koncipienta alebo advokáta, ktorý bude držiteľom certifikátu o absolvovaní študijného zamerania “športové právo”, kde je predpoklad podstatne hlbšej znalosti procesov a vzťahov v športe, ako pri bežnom študentovi práva.

 

<<< Späť