Študentský život

HC Paneuropa Kings

Paneuropa Kings je univerzitný hokejový tím, hrajúci pod záštitou Paneurópskej vysokej školy, ako súčasťou projektu Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL).

Sme dvojnásobným univerzitným majstrom Slovenskej republiky v ľadovom hokeji a zatiaľ jediným držiteľom tohto ocenenia. Máme 30 hráčov – študentov alebo nedávnych absolventov PEVŠ.

V prvej sezóne v roku 2013 sa nám podarilo skončiť na 2. mieste (hneď za tímom Karlovej Univerzity v Prahe) a získať ocenenie najúspešnejšieho tímu v lige. V sezóne 2014 sme sa dostali „len“ pred brány finále, kedy nás v semifinálových stretnutiach porazili hráči UMB Banská Bystrica. Skončili sme tretí. Získali sme aj niekoľko významných ocenení. Útočník Marek Marušiak sa dostal do All Stars výberu, Matej Čalfa bol vyhlásený za najlepšieho redaktora ligy a Jana Pšenková získala špeciálne ocenenie za najväčší mediálny prínos a celkový rozvoj ligy. Okrem toho si Kings z galavečera odniesli tímové ocenenie za najlepší slovenský tím po základnej časti. V sezóne 2015 sme sa opäť prebojovali až do finále, kde šťastena opäť viac priala tímu Karlovej Univerzity.

Dôvodom vzniku a podpory hokejového tímu, ako aj celej EUHL je najmä dať možnosť mladým hokejistom venovať sa tomuto obľúbenému športu aj popri štúdiu na vysokej škole. Množstvo hráčov sa po juniorských súťažiach musí s profesionálnym hokejom rozlúčiť, keďže vysokoškolské prostredie na Slovensku športu nepraje, radšej uprednostnia vzdelanie. EUHL sa snaží podľa príkladu univerzitného hokeja v zámorí, vzdelanie a šport zlúčiť.

Z našej krátkej histórie

Paneuropa Kings sa začal formovať vo februári 2013 vďaka iniciatíve jedného zo študentov PEVŠ a neskôr aj hráča Paneuropa Kings, Mária Kovalčíka a Kristiána Pečimutova. Ten sa s myšlienkou jeho založenia pohrával už dlhšie a po tom, ako sa náhodou dočítal o vzniku EUHL, rozhodol sa tento nápad aj zrealizovať. Skontaktoval sa s riaditeľom EUHL Jarom Strakom, s ktorým prebrali možnosť vzniku hokejového tímu Paneurópskej vysokej školy a jeho následné zapojenie do EUHL. Do tohto projektu sa pridal aj študentský klub pod vedením Tomáša Bíleho a myšlienka univerzitného hokeja na PEVŠ dostala celkom nový rozmer.
Onedlho sa hráči rozhodli hrať pod názvom Paneuropa Kings a následne si vytvorili aj tímové logo. Oficiálne začali ako tím pôsobiť v apríli 2013, kedy odohrali aj svoj prvý (priateľský) zápas s tímom Slovenskej technickej univerzity (STU). Aj keď skončil vysokou prehrou, pod novým názvom Paneuropa Kings, sa posúval už len vyššie. Tréner Ľudovít Jurínyi so svojimi asistentmi a mediálnym tímom usporiadali hokejový kemp, na ktorom sa rozhodlo o definitívnom zložení tímu na premiérovú sezónu EUHL.

Vedenie PEVŠ podpísalo zmluvu s EUHL na konci októbra 2013, a tak sa Paneuropa Kings stala jej súčasťou.

V EUHL lige sa Paneuropa Kings umiestňovali nasledovne:

Vicemajster EUHL – 2013/2014
Bronzový majster EUHL – 2014/2015
Vicemajster EUHL – 2015/2016
Univerzitný majster Slovenska 2014/15
Univerzitný majster Slovenska 2015/16

Program zápasov a lístky na celú sezónu 2017/18 nájdete tu:

www.paneuropakings.sk