Blog

Vplyv technológií na marketing a obchod

sociálne siete technológie

Moderné technológie sú všadeprítomnou súčasťou každodenného života. V málo oblastiach sa ale presadili tak výrazne ako v marketingu a obchode. Technológie umožňujú firmám efektívnejšie cieliť reklamu a produkty na spotrebiteľov a zároveň im poskytujú jednoduchý spôsob, ako uskutočniť nákup. Tento trend sa naplno prejavil počas pandémie Covid-19 keď sa veľká časť konzumného správania presunula do online priestoru. 

Technológie a reklama

Dá sa povedať, že prvá vec, ktorú ráno urobíme je, že zoberieme do ruky telefón a posledná vec v ten deň je, že ho odložíme. A medzi tým trávime čas pri počítači. Všadeprítomnosť digitálnych technológií a internetového pripojenia ponúka obchodníkom takmer neobmedzené možnosti pokiaľ ide o komunikáciu s potenciálnym ale aj existujúcim zákazníkom. Veľký boom zaznamenala internetová reklama počas pandémie covid-19, keď vzrástli výdavky na internetovú reklamu v USA o 38%. Tento trend sa ale začína obracať a spoločnosť Meta dokonca prvý krát hlási pokles v týchto výdavkoch na ich platformách.   

Reklama na sociálnych sieťach

 Sociálne siete ako Facebook, Twitter alebo LinkedIn využívajú asi dve miliardy ľudí a aj napriek počiatočnej skepse niektorých ľudí alebo firiem sa z tohto priestoru stal nepopierateľne jeden z najzaujímavejších pre reklamné aktivity. Medzi hlavné výhody patrí možnosť presného zacielenia reklamy. Na základe zozbieraných dát o našej činnosti na internete dokážu tieto platformy zacieliť reklamu s presnosťou, ktorá je v analógovej alebo masmediálnej forme nepredstaviteľná. Ďalšou zásadnou výhodou je schopnosť prispôsobiť konkrétnu reklamu a na konkrétny produkt  podľa toho, akému užívateľovi sa práve zobrazuje a nevytvára kampaň, ktorá zasiahne jednu veľkú skupinu spotrebiteľov.   

E-Commerce a „ľahkosť“ nákupu

Rovnaké technológie, prostredníctvom ktorých je na spotrebiteľa cielená reklama spôsobili revolúciu aj v obchode. Spotrebiteľ ich môže využiť na nákup produktov bez toho, aby opustil pohodlie domova. Tento aj tak stále populárnejší trend sa ešte urýchlil s nástupom pandémie Covid-19 a to tak v oblasti B2C, ako aj v B2B. K bezstarostnosti tohto spôsobu nakupovania prispieva aj možnosť, takto zakúpený tovar vrátiť bez udania dôvodu. To, čo malo pôvodne zaručiť ochranu spotrebiteľa ale začína spôsobovať problémy. V roku 2021 poslali v Amerike spotrebitelia až 21% online objednávok naspäť pričom pri oblečení sa jedná až o približne 40%. Toto spôsobuje signifikantné finančné náklady jednak v doprave ale aj preto, že iba asi 5% vráteného tovaru sa dá obratom predať. V zvyšných prípadoch je potrebné vyrobiť nové etikety, obaly alebo sa ďalej posúva takýto tovar predajcom za výrazne znížené ceny. 

Chceš sa dozvedieť viac o obchode a reklame?

Orientovanie sa v oblasti podnikania a „businessové chápanie“ ti otvorí mnohé príležitosti, tak na trhu práce, ako aj vo vlastnom podnikaní. Štúdium na Fakulte ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole ti pomôže získať potrebné znalosti a naučí ťa kreatívne pristupovať k výzvam, ktoré so sebou prináša pôsobenie v týchto oblastiach. Prihlásiť sa na štúdium je možné aj prostredníctvom online prihlášky, a to dokonca bez potreby absolvovania prijímacích skúšok.

 

Zdroje:

1,https://www.economist.com/business/2022/07/28/the-online-ad-industry-is-being-shaken-up

2, https://www.economist.com/business/2015/08/27/a-brand-new-game

3, https://www.wto.org/english/tratop_e/covid19_e/ecommerce_report_e.pdf

4,https://www.economist.com/business/2022/08/25/a-tidal-wave-of-returns-hits-the-e-commerce-industry

<<< Späť