Ako funguje zdaňovanie digitálnej ekonomiky

Zdaňovanie digitálnej ekonomiky je komplexný, a napríklad v súvislosti so vznikom a popularizáciou kryptomien aj neustále sa vyvíjajúci proces. Pomocou neho sa vlády snažia zaviesť spravodlivé a efektívne zdanenie príjmov vygenerovaných digitálnymi aktivitami. Kvôli anonymite a decentralizácii, ktorú internet poskytuje aj pre aktivity súvisiace s digitálnou ekonomikou, to však vôbec nie je jednoduché.
Čo je to digitálna ekonomika?
Digitálna ekonomika je v skratke ekonomický systém, ktorý funguje na základe elektronických a informačných technológií. Pojem digitálna ekonomika zastrešuje všetky ekonomické činnosti, ktoré fungujú napríklad prostredníctvom internetu, decentralizovaných digitálnych platforiem alebo rôznych iných elektronických zariadení.
Digitálna ekonomika, ktorá vznikla v 90. rokoch 20. storočia s rýchlym rozvojom internetových aktivít, najmä elektronického obchodu, sa naďalej vyvíja s novými aplikáciami a obchodnými modelmi.
Napríklad namiesto nákupu tovaru online kreditnou kartou si ho dnes môžete kúpiť za kryptomenu. Dnes sa váš klient môže zaoberať podnikaním v oblasti služieb, pri ktorom nikdy nevidel stovky vlastných zákazníkov, ktorým poskytuje služby, pričom všetko vybavuje online, prípadne prostredníctvom sprostredkovateľa tretej strany s využitím webovej stránky.
Digitalizácia ekonomiky a jej zavádzanie
Digitalizácia ekonomiky sa stala vedúcim fenoménom súčasného sveta. Vedci, politici, ale aj podnikatelia sa zhodujú v tom, že digitalizácia celkovej spoločnosti, ale aj hospodárstva predstavuje pre medzinárodný rámec zdaňovania podnikov viacero rôznych výziev.
Väčšina ekonómov, ale aj nadnárodných organizácií považuje digitalizáciu za pozitívny jav v ponímaní dnešného sveta, kvôli predpokladu budúceho hospodárskeho rastu inovácií a pozitívnych spoločenských zmien.
Čo sa týka zdaňovania, v spoločnosti prevládajú pomerne značné rozpory. Celková diskusia na tému zdaňovania digitálnej ekonomiky naberá na obrátkach, hlavne od vydania priebežnej správy OECD o daňových výzvach, ktoré sú spájané s digitalizáciou a od momentu, kedy prišli návrhy od Európskej komisie o nových daňových pravidlách, ktoré sú zamerané na digitálne podniky.
Ako funguje transferové oceňovanie?
Vzhľadom na výzvy dnešného sveta v oblasti digitálnej ekonomiky je veľmi potrebným bodom zdaňovanie podnikov, ktoré ponúkajú digitálne produkty pomocou transferového oceňovania.
Na základe výskumu v rôznych oblastiach sa odvodzuje koncepcia tvorby hodnoty v digitálnych podnikoch. Na základe tejto koncepcie autori navrhujú rámec na zdokonalenie usmernení pre transferové oceňovanie s cieľom priblížiť sa k cieľu zosúladiť zdaňovanie zisku s tvorbou hodnoty.
OECD a hľadanie riešenia zdaňovania v digitálnej ekonomike
OECD je medzinárodnou organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a zaoberá sa viacerými svetovými výzvami. Zaoberá sa aj výzvou týkajúcou sa daňových otázok, ktoré predstavuje dnešná digitálna ekonomika. OECD sa práve touto výzvou zaoberala vo svojej rozsiahlej záverečnej správe, v ktorej vyjadrila svoj kriticky názor a taktiež jej reformné návrhy týkajúce sa práve zdaňovania podnikov v digitálnej ekonomike.
OECD stanovila daňové výzvy digitálnej ekonomiky ako svoju prioritu v projekte Erózie základu dane a presunu ziskov. Na konkrétne návrhy sa však ešte stále čaká. Viaceré krajiny tiež zaujali stanovisko. Napríklad Holandsko uviedlo, že pokiaľ sú potrebné opatrenia, mali by sa teda prijať na globálnej úrovni, inak nemajú význam. Digitálna ekonomika je predsa záležitosťou globálneho rázu.
Neustály a rýchly nástup nových technológií a obchodných modelov na trh predstavuje veľkú výzvu. Daňové pravidlá sa nedokážu dostatočne rýchlo prispôsobiť, čo spôsobuje problémy zákonodarcom aj daňovým úradom. Daňoví právnici neustále čelia výzvam pri problematickom pochopení technológií aj uplatňovania daňových pravidiel.
Možné opatrenia Európskej komisie
Európska komisia rozlišuje medzi dvomi typmi opatrení, a tými sú presnejšie dlhodobé a krátkodobé. Z dlhodobého hľadiska sú jednoznačne potrebné nové medzinárodné pravidlá, ktoré budú špecificky rozoberať práve digitálnu ekonomiku, aby sa presne určilo, kde sa vytvára hodnota podnikov. To si vyžaduje úpravy medzinárodných daňových pravidiel týkajúcich sa stálej prevádzkarne, transferového oceňovania a pripisovania zisku, ktoré sa vzťahujú na digitálne technológie.
Európska komisia sa taktiež domnieva, že návrh smernice o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb ponúka základ na riešenie viacerých dôležitých výziev digitálnej ekonomiky.
V krátkodobom horizonte je Európska komisia pevne presvedčená, že nedostatočné zdanenie digitálnych podnikov možno napraviť týmito spôsobmi:
- vyrovnávacia daň z obratu digitalizovaných spoločností
- zrážkovou daňou z digitálnych transakcií
- daňou z príjmov z poskytovania digitálnych služieb alebo reklamnej činnosti.
Staňte sa odborníkmi na digitálnu ekonomiku a jej zdaňovanie
Budúcnosť patrí informačným technológiám a čoraz prepracovanejšie systémy digitálnej ekonomiky nie sú výnimkou. Na Fakulte ekonómie a podnikania máme v ponuke študijný program na bakalárskom stupni s názvom Ekonomika a manažment podnikania, ktorý môžete študovať aj v externej forme. Digitálna ekonomika tvorí aj dôležitú súčasť nadväzujúceho inžinierskeho štúdia. Neváhajte a pošlite si online prihlášku ešte dnes.
Zdroje:
https://heinonline.org/HOL/LandingPage?handle=hein.journals/jtaxpp17&div=21&id=&page=
https://heinonline.org/HOL/LandingPage?handle=hein.journals/itnltxs2019&div=11&id=&page=
https://heinonline.org/HOL/LandingPage?handle=hein.journals/wldtxjrn2017&div=3&id=&page=
https://heinonline.org/HOL/LandingPage?handle=hein.kluwer/ectaxrev0027&div=13&id=&page=
https://www.een.sk/sites/default/files/uploaded/digital-tax.jpg
https://www.ssn.sk/wp-content/uploads/2021/07/logo_ek.jpg
https://www.oecd.org/media/oecdorg/styleassets/images/OECD-social-sharex.jpg
https://dam.nmhmedia.sk/image/098019ff-6ccf-47ed-b8f0-d64e93836e50_phpenjibj.jpg/960/540
<<< Späť