Fakulta informatiky

Ženy v IT – Viera Králiková

Ani my nevieme odpoveď na otázku, prečo nie je štúdium IT pre ženy tak lákavé ako pre mužov. Preto sme si vyhľadali našu študentku Fakulty informatiky PEVŠ Vieru Králikovú a spýtali sme sa jej na to, prečo sa ona rozhodla študovať informatiku, čo ju čo jej štúdium IT prináša a ako sa jej pracuje v IT odbore a aký má ona názor na tému “Ženy v IT”.

Ženy v IT – je štúdium informatiky pre ženy náročnejšie?

Chceli sme zistiť aj to, či je pre ženy štúdium IT naozaj náročné a prečo vlastne nenachádzame ženy v tomto odbore. Viera hrala aj  futbal pre slovenskú reprezentáciu. Dnes zároveň študuje a pracuje v IT odbore. S Vierou sme zisťovali aj to, či je práca v IT nudná a monotónna a či dokáže aj prekvapiť.

Ženy v IT oblasti – Robotic Process Automatization

R: Pracuješ v sekcii, ktorá nesie názov „RPA – Robotic process automatization“. Predstav nám, čomu sa v práci venuješ. Čo tvoja práca obnáša?

V: Pracujem v spoločnosti Slovak Telekom na oddelení automatizácie a testingu. Mojou hlavnou náplňou práce je RPA developer, čo znamená, že sa snažím zautomatizovať procesy, ktoré kolegovia na iných oddeleniach pravidelne opakujú a tým pádom sa im uľahčí práca a oni sa môžu venovať niečomu inému. Okrem vývoja sa o tieto procesy aj starám a keď dostanem podnet od kolegov, ktorí riešia kontrolu týchto procesov, tak upravujem kód podľa ich požiadaviek.

R: Ako si si našla súčasnú pozíciu?

V: Už som študovala informatiku u nás na škole a rozhodla som sa, že už je čas pokúsiť sa nájsť prvú prácu v IT odbore. Moja známa už pracovala v Telekome a poslala mi ponuky práce. Ja som reagovala a poslala životopis, prešla pohovorom a už vyše roka pracujem v IT sfére.

R: Robíš … Čo ťa najviac baví?

V: Áno, robím čo ma baví. Myslím, že v oblasti RPA som sa našla, pretože každý deň je iný, stále sa učím niečo nové a moja práca nie je len o programovaní, ale musím aj veľa logicky rozmýšľať nad tým, ako daný proces zlepšiť, ako vytvoriť správnu rozhodovaciu podmienku a veľa spolupracujem s kolegami, ktorí moje zmeny testujú alebo riešia biznis pohľad na proces, čo mne osobne vyhovuje, pretože som tímový hráč.

Cesta k štúdiu IT

R: Hrala si futbal, dokonca si reprezentovala Slovensko. Aká je tvoja cesta z futbalovej reprezentácie do IT sveta?

V: Futbal bol a vždy bude moja srdcovka, ale na Slovenku sa ním žiaľ nedá uživiť a preto som musela riešiť zamestnanie, ktoré ma uživí a najmä bude baviť. Prešla som viacerými zamestnaniami a nakoniec som sa rozhodla, že skúsim šťastie v IT svete a vyšlo to a ja už v inom obore nechcem pracovať.

R: Prečo si si vybrala IT odbor?

V: Rozhodla som sa pre IT sféru, pretože si myslím, že v tejto oblasti bude stále veľa príležitostí na prácu a samozrejme je aj slušne ohodnotená. Vždy ma bavila matematika a myslím si, že mám aj slušné logické myslenie. Rada riešim problémy a rozmýšľam nad tým, ako veci fungujú a taktiež som technický typ.

R: Ženy v IT je častá téma. V IT odbore je málo žien, ale ty sa dokonca zapájaš aj do organizácie Aj ty v IT. Prečo by sa ženy nemali báť vstúpiť do sveta IT?

V: Každý by sa mal snažiť nájsť prácu, ktorá ho bude baviť a napĺňať. Podľa môjho názoru ženy patria do IT oblasti a nemusia sa báť. Práce je veľa a každý kto je odhodlaný a bude si veriť sa dokáže uplatniť a nezáleží na pohlaví.

R: Tak prečo ženy v IT nenachádzame tak často ako mužov?

V: To neviem, asi sa ženy boja, že je to ťažký odbor alebo si úplne nevedia predstaviť, čo IT-čkár robí. Možno si predstavujú, že je to hlavne o rozoberaní a opravovaní počítačov alebo o 0 a 1 ako v metrixe, ja neviem 😊

R: Nie je práca informatika monotónna?

V: Nie vôbec, aspoň moja pozícia nie. Stále je niečo nové, čo treba vyriešiť, čo si musím naštudovať, musím pochopiť problém a potom ho môžem vyriešiť. Každý deň je iný.

R: Pracuješ s IT jazykmi. Koľko jazykov ovládaš? V čom sú od seba odlišné?

V: Pri svojej práci som sa stretla s Javou a v nej vyvinutím nástrojom- Selenium, v ktorom som programovala automatizované testy a na RPA používame nástroje, v ktorých sa programuje pomocou jazyka VB .Net. Každý má inú syntax, a nie každý jazyk sa hodí na rovnaký problém, preto je tých jazykov viac. Ja si ale myslím, že podstata programovania je v logike a každý jazyk sa dá naučiť. A hlavne je tak dynamická doba, že ak teraz viem jeden jazyk, nemôžem sa spoliehať, že si s ním vystačím do konca kariéry, pretože sa pár rokov sa možno budú používať iné jazyky a preto sa máme stále čo učiť.

R: Kam by si sa chcela posunúť? Kde vidíš svoju budúcnosť?

V: To presne neviem, momentálne som spokojná tam, kde som 😊 V RPA som sa našla a baví ma to, no nebránim sa aj novým výzvam a iným oblastiam. Viem si predstaviť, že by som odišla nabrať skúsenosti aj do zahraničia. V IT oblasti je super práve to, že je veľa možností, čo môže človek robiť a každá pozícia je iná.

R: Ako ti pomohlo vzdelanie/škola pri hľadaní tejto práce?

V: Štúdium informatiky mi pomohlo. Keďže je to moja prvá práca v IT, jediné moje skúsenosti boli práve zo školy a tým pádom som na pohovore mohla spomenúť aspoň tie, čo je vždy lepšie, ako keď človek nemá žiadne skúsenosti.

R: Bola už počas školy toto tvoja práca snov?

V: Určite bolo mojim snom dostať sa do IT oblasti a to sa mi splnilo. Nevedela som presne, čo chcem robiť, ťahalo ma to aj k tvorbe webových stránok. Pred touto prácou som nemala poňatie, čo je to RPA, ale ako som už spomínala, celkom som sa v tejto oblasti našla, takže som spokojná.

R: Ktoré predmety ťa v škole najviac bavili a prečo?

V: Samozrejme ma bavila matematika a zaujímavé boli aj programovacie predmety. No pre mňa osobne bol veľmi zaujímavý predmet IKT – informačno-komunikačné technológie, kde nás profesor Farkaš učil o kódovaní a dekódovaní a ako to celé funguje a bolo tam aj dosť matematiky, čo mne vyhovovalo 😊 a taktiež bol zaujímavý predmet o počítačovej bezpečnosti.

R: Ako spolupracujete v ročníku so spolužiakmi?

V: Spolužiaci sú super a vždy sme sa snažili navzájom si pomáhať. Mnohí už dlhšie pracujú v IT oblasti a preto sa s nimi dobre učilo, lebo veľa vecí vedeli lepšie vysvetliť.

R: Čo by si odporučil súčasným a budúcim študentom PEVŠ?

V: Ak sa chcú zamestnať v IT oblasti alebo aj inej a ešte nemajú skúsenosti, nech sa neboja a skúsia si niečo nájsť už počas štúdia. Nemusia čakať až kým vyštudujú. Ja som si to tiež myslela, ale jedna super spolužiačka Katka mi dodala odvahu a teraz aj keď ešte nemám doštudované, už pracujem v IT a som spokojná.

 

Ponuka štúdia

 

<<< Späť