Aktuality

Ísť voliť znamená podporiť demokraciu

rektor Juraj Stern

Len keď mám mier, môžem hovoriť o slobode, demokracii, o voľnosti pohybu, o zaručení základných ľudských práv a slobôd. V Európskom parlamente sa poslanci spájajú do frakcií, ktoré reprezentujú hodnoty, ktoré sú im blízke a vytvárajú určité skupiny, ktoré ľahšie presadzujú svoje názory. A takto žiaľ vzniká aj frakcia extremistických politických strán, ktoré rektor Paneurópskej vysokej školy Dr.h.c. prof. Ing. JURAJ STERN, PhD. vníma ako výrazné nebezpečenstvo a hrozbu pre Európu a mier.

R: V čom vidíte dôležitosť a prínos Európy?

S: Keď sa pýtam mladých ľudí, prečo je pre nich Európa dôležitá, povedia, že môžu cestovať, majú jednu menu, môžu sa slobodne vyjadrovať, ísť študovať, kde chcú… Nikto nepovie základnú myšlienku… Prínos Európy vidím v jednej veci. Od roku 1945, kedy skončila 2. svetová vojna nebol na tomto kontinente žiadny vážny vojnový konflikt. Ak si odmyslíme lokálne konflikty, ako napríklad Severné Írsko, Baskicko alebo Juhoslávia. Tie ale nikdy nepresiahli také rozmery ako 1. a 2. svetová vojna, v ktorej zomrelo 60 miliónov ľudí. Ja som vojnu prežil a to, že tu som, je malý zázrak, pretože do mňa strieľali. Nechcem, aby do mojich detí, vnukov, našich študentov alebo do vás niekto strieľal. A toho garantom, že tak bude je Európa.

R: Má aj Európa svoje chyby a nedostatky?

S: Ak sledujeme jej vývoj, je to vždy také „up & down“. Teraz momentálne prežívame krízu, sú tu tendencie Európu aj rozkladať, a preto je dôležité komu odovzdám svoj hlas. Je potrebné dať hlas takým politickým stranám a reprezentantom, ktorí zabezpečia ďalšiu existenciu, rozvoj a stabilitu tejto nádhernej myšlienky. Vznikajú rôzne extrémistické strany. U nás je to Kotlebova strana alebo aj strana Borisa Kollára. Toto sú extrémy, ktoré sú aj vo Francúzsku – strana Marine Le Pen, ktorú založil ešte jej otec. V Taliansku máme takisto takú stranu, jej predsedom je Matteo Salvini, s ktorým sa teraz dokonca dohodol na spolupráci aj Boris Kollár. V Nemecku je to strana Alternative für Deutschland, ktorá prichádza s extrémistickými myšlienkami. Okrem toho máme v Nemecku aj neonacistické strany podobného charakteru, ako je u nás Kotleba. Tento extrémizmus máme vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, pri posledných voľbách získali takého strany hlasy aj v Španielsku.

R: Myslíte si, že je tu teda nejaká hrozba?

S: Áno, určite. Treba sa mať na pozore a treba upozorniť mladých ľudí, že toto nebezpečie tu je a mali by predovšetkým ísť voliť, pretože tým posilnia myšlienku EÚ.  Mali by sa správne vedieť rozhodnúť, komu hlas odovzdať. Aby nenaleteli na prázdne a lacné heslá a sľuby. Aby odovzdali hlas tým, ktorí EÚ doteraz budovali a budú ju naďalej rozvíjať. A toto sú štandardné politické strany, ktoré síce mnohokrát sklamali. Volič teda oprávnene váha, či im opäť dá hlas. V konečnom dôsledku sa ale opäť potvrdilo, že tieto strany zaručujú stabilitu a smerovanie Európy, ktoré jej do vienka vložili jej otcovia, zakladatelia. Takže voliť treba ísť nielen preto, aby sme nezostali v hanbe a aby sme ako Slovensko neboli poslední s mizernými 13 % ako v ostatných voľbách, ale aby sme sa dostali medzi krajiny, ktoré skutočne prejavujú záujem o ďalší rozvoj Európy.

R: Aké výhody máme z toho, že sme súčasťou takéhoto zoskupenia?

S: Slovensko je malá krajina a v dnešnom geopolitickom svete na nás číhajú rôzne hrozby. Hneď na hraniciach s Ukrajinou je vojnový konflikt. Pre mňa z geopolitického hľadiska je aj Rusko určite hrozbou. Síce sovietska armáda priniesla oslobodenie od fašizmu, ale nikdy nemôžem zabudnúť na rok 1968, kedy pošliapali nádej a túžby mnohých mladých ľudí, ktoré boli spájané so socializmom s ľudskou tvárou. Takže, žiaľ, vidíme to na Kryme, vidíme to na aktivitách Ruska a dnes, keď sa opäť vracajú ku agresívnej politike, vnímam to ako hrozbu. Preto je dôležité, že sa nachádzame v jednom spoločenstve, ktoré síce vojensky nepredstavuje hrozbu, ale predstavuje najväčšiu ekonomicky-hospodársku jednotku na svete. Z vojenského hľadiska vnímam existenciu NATO ako významný faktor, ktorý zabezpečuje stabilitu vo svete a ochranu Slovensku pred všetkými hrozbami, ktoré na nás číhajú. 

R: V čom by mali vynikať kandidáti, ktorí získajú môj hlas?

S: Špičkoví reprezentanti, ktorí rozhodujú o budúcnosti krajiny, či už v štátnom parlamente alebo v európskom parlamente by mali predstavovať elitu národa. Mali by to byť ľudia vzdelaní, rozhľadení, ktorí úlohu poslanca vnímajú ako posolstvo a chcú slúžiť spoločnej veci. Byť politikom je služba, aspoň by mala byť. Žiaľ, nie vždy to tak je. Niektorí tam idú aj zo zištných dôvodov, a preto je dôležité, aby sme vedeli rozlíšiť tých, ktorí tam idú s cieľom niečo urobiť pre svoju krajinu, pre Európu a pre ľudí, ktorí im dali svoj hlas a tých, ktorí chcú ťažiť niečo pre seba.

R: Aké má právomoci zvolený poslanec európskeho parlamentu a s čím sa denne stretáva vo svojej práci?

S: Poslanci sa tam grupujú aj podľa svojej odbornosti, čiže napríklad poslanec, ktorý je zdatný v zahraničnej politike sa zameria na určité oblasti, regióny, ktoré dobre ovláda a dokáže im pomôcť a poradiť. Takisto vie aj prezentovať európsku politiku takým spôsobom, že prináša prospech pre Európu a pre konkrétnu oblasť. Sú tam aj poslanci, ktorí sa napríklad venujú viac vzdelávaniu, alebo rozvoju vedy, otázkam zdravotníctva alebo problematike stavebníctva. Najdôležitejšou časťou je práca na príprave európskych zákonov a legislatívnych noriem, ktoré sú dvojakého charakteru. Majú charakter odporúčací, alebo záväzný, musia byť teda implementované do národných noriem.

R: Ako by ste hodnotili aktivitu súčasných europoslancov?

S: Sú takí, ktorých vnímate, o ktorých viete, že sú tam, vystupujú aj doma a prezentujú svoje myšlienky a prácu, ktorú tam odvádzajú. A sú aj takí, o ktorých v podstate nevieme nič. Možno je to chyba ich prezentácie a možno je to chyba aj mnohých z nás, že nemáme až taký záujem o ich prácu a nevoláme ich k zodpovednosti a k skladaniu účtov. 

R: Akého kandidáta si vybrať? Je lepšie vybrať si politickú stranu alebo si vybrať človeka a na základe toho aj stranu?

S: Je škoda, že volíme aj politickú stranu. Myslím si, že je lepšie, keby sme volili osobnosti. Takýmto spôsobom sa nie vždy dostanú do parlamentu tí najlepší. To sa deje aj v štátnych voľbách a v domácich voľbách do nášho parlamentu. Tu vidím aj ďalšiu chybu, že máme len jeden volebný obvod ako celá krajina, kde, samozrejme, opäť je limitované to, že tí najlepší sa nedostanú do parlamentu, ak vôbec tí najlepší kandidujú… Pretože častokrát práve odborníci pre určité oblasti radšej ostanú v súkromnom biznise ako keby mali ísť do politiky.

R: Aké hodnoty bude mať váš kandidát?

S: Predovšetkým ho poznám. Viem, že je to človek, ktorý reprezentuje tie isté hodnoty, čo ja. Viem, že bude obhajovať tieto myšlienky, bude ich presadzovať a pevne verím, že sa v ňom nesklamem.

 

Európske voľby v roku 2019 sú dôležité. Pre mnohých študentov sú prvýkrát príležitosťou aktívne prispieť k budúcemu smerovaniu EÚ. Spolu s ďalšími vysokými školami podporujeme iniciatívu Európskeho parlamentu #tentorazidemvolit,  ktorej cieľom je zvýšiť účasť vo voľbách v celej Európe.  A tak by som chcel na záver vyzvať všetkých mladých ľudí, aby „tentoraz naozaj išli voliť“.  Študenti, nenechajte iných rozhodovať za vás! Prejavte svoj názor vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktorého súčasťou ste aj vy. Mnohí z Vás nepôjdu domov a preto je potrebné, aby ste si vybavili voličské preukazy na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade. “Apelujem na Vás, ktorí to potrebujete vybavte si preukazy a choďte všetci k volebným urnám.” – Juraj Stern.

 

 

<<< Späť