Fakulta práva

Európske právo

Od Akademického roka 2017/18 otvárame pre študentov prvých ročníkov bakalárskeho stupňa štúdia nové študijné zamerania. Výučba prebieha formou bloku voliteľných predmetov. Študenti tak majú možnosť získať popri bakalárskom a magisterskom titule v zvolenom akreditovanom študijnom programe navyše aj certifikát, ktorý je atestom kvality ich odborných vedomostí a prípravy pre výkon svojho povolania vo veľmi praktickom a bez problémov uplatniteľnom vzdelaní v zameraní. Všeobecne vzdelanie v študijnom odbore PRÁVO si študenti, pokiaľ chcú, môžu obohatiť aj voľbou zamerania podľa svojho záujmu, pričom všetky ponúkané sú odrazom súčasných potrieb na trhu právnických profesií.

Stupeň v rámci ktorého sa zameranie aplikuje:

  • bakalárske štúdium
  • magisterské štúdium

Stručná charakteristika zamerania:

Právny systém Európskej únie je neoddeliteľnou súčasťou vnútroštátneho práva, a preto je nepochybné, že jeho znalosť je podstatným predpokladom pre výkon širokého spektra právnických povolaní. Otázka právnej úpravy na úrovni Európskej únie je nesmierne dôležitá nielen z hľadiska existujúcej legislatívy, ale aj z pohľadu budúceho smerovania Únie a vývoja právnej úpravy v rámci jednotlivých členských štátov. V rámci špecializácie Európske právo sa študent oboznámi nielen s problematikou práva Európskej únie, ale aj so súvisiacimi aspektmi medzinárodného práva. Špecializácia sa zameriava na získanie teoretických, ako aj praktických znalostí v oblastiach, akými sú napríklad vnútorný trh, súťažné právo a fungovanie súdnictva na úrovni Európskej únie. Z oblasti medzinárodného práva sa študent oboznámi najmä s problematikou ochrany zahraničných investícií a právom medzinárodného obchodu. Nemenej významnou súčasťou štúdia je aj aktuálna problematika vo veciach azylového a humanitárneho práva. Znalosť práva Európskej únie v kombinácii so znalosťou medzinárodného práva otvára absolventom špecializácie viaceré možnosti profesijného uplatnenia a zvyšuje ich odbornosť.

Vybrané tematické oblasti inkorporované do výučby v rámci predmetného zamerania:

a) Inštitúcie a systém fungovania EÚ
b) Fungovanie vnútorného trhu a hospodárskej súťaže v EÚ
c) Európske medzinárodné právo súkromné
d) Súdneho systém EÚ
e) Fondy EÚ a právne podmienky ich čerpania
f) Investičné právo a ochrana medzinárodných investícií
g) Rozhodovanie nadnárodných obchodných sporov
h) Praktikum ochrany ľudských práv v Európe
i) Azyl a dodatková ochrana, právne postavenie utečencov
j) Praktikum humanitárneho práva

k) Ochrana kultúrneho dedičstva a ochrana obetí ozbrojených konfliktov

Subjekty participujúce na zameraní:

d) interní pedagógovia PEVŠ (Fakulta práva)

e) odborníci z praxe: sudcovia, advokáti špecializujúci sa na európske a medzinárodné právo, členovia orgánov na riešenie sporov.

Profil absolventa a jeho uplatnenie

Úspešným absolventom špecializovaného štúdia bude na záver štúdia odovzdaný certifikát o absolvovaní špecializácie, ktorý osvedčuje schopnosti a orientáciu absolventa v právnom poriadku Európskej únie a v medzinárodnom práve, ako aj v rozhodovacej činnosti na úrovni Európskej únie, Európskeho súdu pre ľudské práva, Medzinárodného súdneho dvora a arbitrážnych tribunálov. V praxi sa absolvent špecializácie uplatní okrem advokácie a štátnej správy aj v inštitúciách Európskej únie a medzinárodných organizáciách (Rada Európy, NATO, OSN, UNESCO, a pod.).