Fakulta psychológie

Zamestnateľnosť absolventov vysokých škôl – výsledky z konferencie

Čo po ukončení vysokej školy? To je určite otázka, ktorú si kladie nejeden absolvent. Tejto téme je venovaná pozornosť na domácej pôde, ale aj v celoeurópskom priestore.

V súvislosti s pripravenosťou absolventov uspieť na pracovnom trhu sa v súčasnosti čoraz častejšie zdôrazňujú kompetencie, resp. označované ako zručnosti, spôsobilosti. Kompetencia je de facto súhrnné označenie pre určitú dispozíciu človeka správať sa spôsobom, ktorý zaručí úspešné vyriešenie situácie, problému, či splnenie, realizáciu úlohy požadovaným spôsobom, či želaným výsledkom. Kompetenciu tvoria rôzne individuálne premenné, ako napríklad vedomosti, zručnosti, osobnosť, postoje, hodnoty, motívy a pod.  Kompetencia sa dá rozvíjať. Takisto sa v tejto súvislosti objavuje pojem „zamestnateľnosť“, ktorý vyjadruje akýsi potenciál človeka získať a udržať si vytúžené zamestnanie. Mnohé prieskumy ukazujú, že otázka praxe už nie je taká dôležitá, väčšia pozornosť a dôležitosť je pripisovaná skôr práve spomínaným kompetenciám.

V apríli 2018 sa na pôde Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy v Bratislave uskutočnila interdisciplinárna medzinárodná konferencia s názvom „Očakávania zamestnávateľov na kompetencie absolventov vysokých škôl“. Zúčastnili sa jej rôzni odborníci z rozličných prostredí – zamestnávatelia, odborníci z praxe, ako aj akademického prostredia. Konferencia poskytla priestor pre zaujímavé diskusie o požiadavkách zamestnávateľov na absolventov škôl, ako aj očakávaniach študentov a absolventov na zamestnávateľov. Na základe výsledkov konferencie je možné formulovať niekoľko záverov:

  • Zamestnávatelia na jednej strane považujú u absolventov za najmenej dôležité skúsenosti z praxe, na strane druhej by privítali u absolventov väčšiu ukotvenosť v realite a zreálnenie očakávaní, ako aj zreálnenie pohľadu na vlastné spôsobilosti a kompetencie. Študenti sú s úrovňou svojich spôsobilostí a kompetencií spokojnejší než zamestnávatelia, čo môže spôsobovať neporozumenie, demotiváciu a fluktuáciu.
  • Výsledky konferencie ďalej poukázali na dôležitosť a zároveň chýbajúcu kvalitu vybraných spôsobilostí u absolventov a všeobecne u zamestnancov, ako to hodnotili zamestnávatelia. K takýmto paria napríklad tímová práca, angažovanosť a ochota urobiť niečo navyše, pravdovravnosť a integrita.
  • Rozvoj kariérových zručností u absolventov má širokú podporu v strategických dokumentoch Európskej únie, pričom niektoré odporúčania sa dostali aj do legislatívy SR, ako napríklad Zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe, ktorý definuje štatút absolventa. Celkovo však možno povedať, že zodpovednosť za rozvoj kariérových zručností absolventov a študentov na Slovensku je prenesená na plecia zamestnávateľov a vysokých škôl.
  • Nástroje pre diagnostiku kariérových zručností na Slovensku sú pripravené, vedecky overené a primerané na použitie. Avšak všeobecné povedomie a dopyt po nich je nízky a to najmä z dôvodu administratívnej a inej odbornej zaťaženosti vysokoškolských pedagógov, ktorým chýba priestor a podpora na komercionalizáciu a propagáciu cenných výstupov použiteľných v praxi.

Na tomto mieste je azda potrebné vyjadriť presvedčenie,  že je nutné a potrebné zaoberať sa otázkami rozvoja kompetencií ako prostriedku pre posilnenie zamestnateľnosti. Pri posudzovaní, ktoré zručnosti rozvíjať, by sa malo primárne prihliadať na tie, ktoré zamestnávatelia považujú za dôležité a zároveň sú s ich úrovňou u absolventov najmenej spokojní. Je nadbytočné venovať pozornosť tým zručnostiam, v ktorých síce absolventi preukazujú nízku úroveň, a zároveň sú pre úspešný výkon práce málo dôležité. Pracovný trh a očakávania zamestnávateľov sú špecifické v každom sektore a meniace sa v čase, reagujúce na dynamické spoločenské a hospodárske zmeny. Spolupráca hospodárskeho, zamestnávateľského a akademického prostredia, ako aj multidisciplinárna spolupráca odborníkov a praktikov z rôznych oblastí sa ukazuje ako schodná cesta pre posilňovanie kompetencií absolventov škôl, ktorí hľadajú uplatnenie vo svojej profesionálnej dráhe.

Lisá, E., Hennelová, K., Newman, D.

<<< Späť